Taastatud ehitised

Laatre Meierei keldri võlv (2015)

 

2015a kevadel avanes võimalus restaureerida Laatre Meierei keldri võlv. Keldriruumi laius 4,5m ja pikkust ligikaudu 7m. Tööde alguses oli pilt üsna nukker, kuna võlvi seisukorda oli üsna trööstitu. Ainult väike osa võlvist oli säilinud ning enamus sellest paiknes põrandal, mitte laeall. 

Võlvlae lauge kaare kujundamiseks tuli esmalt ehitada saalungid

 

Keldi põrand oli kaetud sisselangenud võlvi kividega, mille vahel leidus ka müüridest pudenenud maakive, katusekive ja loomulikult ohtralt muud sodi. Esimeseks etapiks selles projektis kujunes selle hunniku sorteerimine. Tellised, maakivid ja katusekivid said sorteeritud, puhastatud ning taaskasutusse suunatud. Kahjuks oli üsna palju kive kadunud või purunenud. Seega tuli asuda väärilise materjali otsinguile. Vajalik kogus ilusaid punaseid telliseid õnnestus saada läheduses lammutamisele läinud keldrist. Seda võiks suisa pidada lotovõiduks. Mitte alati ei õnnestu leida sama tootja ja ajastu kive (19 sajandi teine pool) ning lisaks veel nii lähedalt.

 

Võlvi tellised reas ja kivide ladumine täies hoos. Hakkab juba vaikselt ilmet võtma.

 

Suurem osa kasutatud kividest kandis Nauksch kivitehase logo (Läti). Servakivideks oli aga kohaliku Wagenküll'i tehase kivid (Taagepera rüütlimõis Helme kihelkonnas).

 

Valmis. Taas tükike ehituse ajalugu päästetud ja oma panus telliste taaskasutusse antud.

 

Poolteist kuud nokitsemist ja valmis ta saigi. Ootan juba huviga järgmist tööd, kus saaks vanu telliseid kasutada. On üsna värskendav kui aegajalt saab lisaks maakivide ladumisele ka vanu tellised kätte võtta.