Maakeldri fassaad (2021)

 

Aasta lõpupoole, kui suuremad tööd said valmis, võtsin ette ühe maakeldri fassaadi rajamise Viljanid maakonnas, Halliste kandis. 

Talu peremehel oli soov taas rajada maakelder samale kohale, kus see algselt oli olnud. Vanast keldrist ei olnud säilinud midagi peale mälestuste ja asukoha. Kui töödega alustasin oli keldri karp juba valmis ning minu ülesandeks oli sellele rajada põllukividest fassaad ning jupike treppi.

Loe edasi...

Tellistest laotud põrand Viljandis (2021)

 

Vahel satub maakivide ladumise vahele ka teistlaadi töid. Seekord sain laduda ühele vana hoone keldrile tellistest põranda. Esimene pilt mis avanes oli üsna kole, nagu ka allpool olevalt pildilt näha. 

Kuna algselt oli kelder väga madal ja sirge seljaga seal käia ei õnnestunud, langetasin keldri põrandat esmalt ca 20...30cm.

Loe edasi...

Maakividest lehtla (2020)

 

2020a jääb ilmselt kõigile meelde tänu COVID viirusele, eraldatusele ja kodukontoris töötamisele. Ehitajatele tähendas see hapukurgi-hooaega. Segumasinat ju köögi lauale ei tõsta. Aga eks igas halvas on ka midagi head. Sain ette võtta juba pikalt plaanitud lehtla ehitamise oma koduse aia nurka. Kõikidel vabadel hetkedel olin iseendale tellijaks. Maakivi tööd on suhteliselt individualistlik ala ning see ei vaja suurt brigaadi, enamasti ma töötangi üksinda. Sestap sain siiski turvaliselt tööde teha ka sellel segasel perioodil ja lehtla valmimine võttis pea terve aasta. Kaevetöödega alustasin märtsis ja avamis pidu toimus septembri lõpus. 

Et ametile truuks jääda, tegin selle ikka maakividest ja vanadest tellistest.

Loe edasi...

Maakividest aida väravate laiendamine (2014)

 

Antud projekti käigus tuli laiendada olemasoleva maakividest aida väravaid. Allolevatel piltidel on näha väravad enne töödega alustamist ning peale tööde lõpetamist. Tööde käigus tuli osaliselt eemaldada vana maakivimüüri värava külgedelt, eemaldada ja taastada tellistest müüritis ning laduda uued ja pisut laugemad värava kaared.

Loe edasi...

Pähksaare (2014)

 

Pähksaare objekti puhul oli tegemist uusehitusega, mille juures sai kasutatud ohtralt maakive. Enne töödega alustamist oli seal ainult igav liiv ja tühi väli aga siis hakkas midagi vaikselt kerkima.

Loe edasi...

Ravila mõisa meierei taastamine (2021)

Ravila mõisa meierei maakivimüüride taastamine

 

2021a alguses pakuti võimalust osaleda Ravila mõisa meierei müüride taastamisel. Meierei hoone pärineb 19 sajadndi viimasest veerandist. Kusagil 1990a paiku oli hoones tulekahju ja peale seda on müürid olnud looduse meelevallas ning lagunemine sai hoo sisse. Objektiga tutvumisel oli pilt üsna trööstitu ja ega seal väga palju originaalist alles polnud. Jupike müüri, poolteist akent ja hunnik maakive.

Loe edasi...

Akna aluse taastamine Viljandis (2021)

 

2021a Märtsis võtsin ette ühe punastest tellistest laotud maja fassaadi aknaaluse korrastamise Viljandis, Vaksali tänavas. Selle akna asemel oli kunagi olnud uks, mis tõenäoliselt kusagil viiekümnendate paiku kinni laoti ning aknaks muudeti. Kuna vundamieni pealne tellisvöö kippus lagunema ning kinnimüüritud aknaalune ei sobitu stiili poolest teiste aknaalustega, paluti mul seda pisut kohendada.

Loe edasi...

Maakividest seina taastamine Rakveremaal (2020)

 

Suve teises pooles kutsuti mind taastama vana hoone maakividest laotud müüre. Hoone on tõenäoliselt ehitatud 19 saj lõpupoole. Originaalis koosnes ca 22'st paekivi postist, mille vahel oli suure tõenäosusega laudis. 20 saj alguses on hoone ühte serva, paekivist postide vahele laotud maakividest müürid. Võib oletada, et antud hoone oli kasutusel heinaküüni või tööriista kuurina. Päris täpset otstarvet ei oskagi aimata.

Tänaseks päevaks oli suurem osa seintest lagunenud ning osa paekivi poste ümber kukkunud või sootuks viltu vajunud. Minu tööks oli taastad maakivi müürid.

Loe edasi...

Laatre Meierei keldri võlv (2015)

 

2015a kevadel avanes võimalus restaureerida Laatre Meierei keldri võlv. Keldriruumi laius 4,5m ja pikkust ligikaudu 7m. Tööde alguses oli pilt üsna nukker, kuna võlvi seisukorda oli üsna trööstitu. Ainult väike osa võlvist oli säilinud ning enamus sellest paiknes põrandal, mitte laeall. 

Loe edasi...

Vundamendi taastamine Põltsamaal (2019)

 

2019a suvel sain üsna huvitava töö. Taastada üks vana abihoone vundament. Juba esimesest pilgust objektile oli aru saada, et see vundament vajab pisut kõpitsemist.

Loe edasi...

Laatre kõrtsi hobusetall (2019)

 

2019a kevadel kutsuti mind renoveerima Laatre kõrtsi hobusetalli. Hoone müürid olid üldjoontes hästi säilinud. Ühes nurgas olid ka kivid pisut ära vajunud aga see oli lihtne parandada. 

Algselt oli hoone kaetud n.n Mulgi krohivga (lubjakrohv, millesse on segatud graniidi tükid ning läbi krohvi paistavad osaliselt ka maakivid). See annab hoonele huvitava ja täpilise välimuse. Originaal krohvist väga palju säilinud ei olnud. Mõned üksikud laigud ning sellestki enamus ei oleks tohtinud seal enam püsida. Kuid mõned tükid õnnestus siiski säilitada.

Loe edasi...

Laatre Meierei (2018)

 

Tööde alguses (2015a Mai kuus) oli Laatre vana meierei hoone üsna õnnetus seisus. Usun, et pilt räägib enda eest. Aga mitte miski pole võimatu.

Loe edasi...

Tellistest laotud topelt võlviga kaaraknad (2015)

 

Seekord taastasin Laatre Meierei hoone kaaraknaid. Algselt oli selles seinas ainult üks tellistest laotud võlviga kaaraken. Kõrval olevad väiksemad aknad lisati ilmselt kusagil 1919...1920a paiku ja tööde käigus kaotati olemasoleva akna võlvkaare. Külgmised aknad olid algselt kandilised ja ilma kaarvõlvideta.

 

Loe edasi...

Meleski klaasivabrik (2014)

 

2014a kutsuti mind taastama Meleski klaasivabriku maakividest laotud müüri. Nagu pildilt näha, oli müür üsna halvas seisus.

Meleski klaasivabrik asutati 1792 aastal ning vabriku peahoone, mis tänaseni üsna hästi säilinud, rajati 1866 aastal. 

Loe edasi...

Maakividest hoone nurga taastamine (2013)

 

2013a kutsuti mind Harjumaale taastama ühe maakividest hoone nurka. Pilt mis avanes oli küll pisut ehmatav aga üldse mitte lootusetu. Valguse veel läbi ei paistnud.

Loe edasi...