Ravila mõisa meierei II korrus (2022)
2021a alguses oli au taastada Ravila mõisa meierei esimese korruse müüre. Selle kohta saad lugeda siit. See aasta ronisin korruse kõrgemale ning taastasime ka teise korruse müürid. Inspiratsiooniks vanad pildid ja palju kogemusi. Kui algselt oli plaan alustada töödega suvel siis elu teeb korrektuure ning tööd jäid sügisesse.
Põllukividest aed Põlvamaal (2024)
Seekordne aia ehituse projekt jõudsi minuni juba mödunud aastal. Seda siis läbi tuttava antud vhje. Võtsin kliendiga ühendust, leppisime kokku objekti ülevaatuse, kuulasin ära kliendi soovid ja pakkusin välja omad mõtted ja ettepanekuid. Kui käed olid löödud, plaanisin töö 2024a Juuni kuusse.
Seekord oli tegemist uue kiviaia ehitusega, mitte olemasoleva renoveerimisega. Alus valmistati mulle eelnevalt ette. Ehk ma ei pidanud ise tegelema kaevetöödega ning pinnase tihendamisega.
Maakividest aiapiire Viljandis (2024)
Seekordne töö jõudis minuni läbi tuttava tuttava tuttava tuttava. Võibolla oli seal ketis keegi veel vahel, või siis oli neid vähem. Tellija soov oli teha võrkaia ette maakivides piire, mis lisaks majale iseloomu ja värvi. Seekord oli keegi enne mind juba kohal käinud ning kivid ritta ladunud. Minu ülesandeks jäi need siis viisakalt ja õiges järjekorras kokku laduda. Töö võtsin ette varakevadel ja tegin seda teiste tööde vahelistel pausidel.
Keldri ukse maakividest põsed (2023)
2023a septembris võtsin vahele ühe pisema töö milleks oli maapealse keldri uksele muldkeha toestuseks müürijuppide ladumine. Praktiline ning dekoratiivne, kaks ühes. Seekord polnud tegu vana müüri taastmaisega vaid uue rajamisega.
Alustuseks koorisin maapinna tulevase müüri alt kuni savini, seejärel lisasin padjaks ca 10cm kihi liiva, et saaks esimesi kive pareminipaika sättida.
Maakeldri fassaad (2021)
Aasta lõpupoole, kui suuremad tööd said valmis, võtsin ette ühe maakeldri fassaadi rajamise Viljanid maakonnas, Halliste kandis.
Talu peremehel oli soov taas rajada maakelder samale kohale, kus see algselt oli olnud. Vanast keldrist ei olnud säilinud midagi peale mälestuste ja asukoha. Kui töödega alustasin oli keldri karp juba valmis ning minu ülesandeks oli sellele rajada põllukividest fassaad ning jupike treppi.
Tellistest laotud põrand Viljandis (2021)
Vahel satub maakivide ladumise vahele ka teistlaadi töid. Seekord sain laduda ühele vana hoone keldrile tellistest põranda. Esimene pilt mis avanes oli üsna kole, nagu ka allpool olevalt pildilt näha.
Kuna algselt oli kelder väga madal ja sirge seljaga seal käia ei õnnestunud, langetasin keldri põrandat esmalt ca 20...30cm.
Maakividest lehtla (2020)
2020a jääb ilmselt kõigile meelde tänu COVID viirusele, eraldatusele ja kodukontoris töötamisele. Ehitajatele tähendas see hapukurgi-hooaega. Segumasinat ju köögi lauale ei tõsta. Aga eks igas halvas on ka midagi head. Sain ette võtta juba pikalt plaanitud lehtla ehitamise oma koduse aia nurka. Kõikidel vabadel hetkedel olin iseendale tellijaks. Maakivi tööd on suhteliselt individualistlik ala ning see ei vaja suurt brigaadi, enamasti ma töötangi üksinda. Sestap sain siiski turvaliselt tööde teha ka sellel segasel perioodil ja lehtla valmimine võttis pea terve aasta. Kaevetöödega alustasin märtsis ja avamis pidu toimus septembri lõpus.
Et ametile truuks jääda, tegin selle ikka maakividest ja vanadest tellistest.
Maakividest aida väravate laiendamine (2014)
Antud projekti käigus tuli laiendada olemasoleva maakividest aida väravaid. Allolevatel piltidel on näha väravad enne töödega alustamist ning peale tööde lõpetamist. Tööde käigus tuli osaliselt eemaldada vana maakivimüüri värava külgedelt, eemaldada ja taastada tellistest müüritis ning laduda uued ja pisut laugemad värava kaared.
Pähksaare (2014)
Pähksaare objekti puhul oli tegemist uusehitusega, mille juures sai kasutatud ohtralt maakive. Enne töödega alustamist oli seal ainult igav liiv ja tühi väli aga siis hakkas midagi vaikselt kerkima.
Dolomiidist panipaiga renoveerimine Läänemaal (2024)
2024a Juulis võtsin ette juba varasemalt kokkulepitud töö. Tegemist oli dolomiidist ehitatud pisikese panipaigaga mis oli ajahambast pisut puretud ning vajas kõpitsemist, et ta järgnevate aastate jooksul kivihunnikuks ei muutuks. Kui Põhja- ja Kesk-Eestis on pigem levinud paekivi (lisaks maakivile) siis Lääne-Eestis on rohkem levinud dolomiit. Need kaks kivi on eemalt vaadates küll üsna sarnaseed aga dolomiidiga on pisut mugavam toimetada ja lihtsam töödelda.
Talu abihoone vundamendi taastamine Mulgimaal (2024)
Ühel möödunud aasta (2023) ilusal päeval sain kõne pakkumisega võtta ette Mulgimaal ühe talu abihoone maakividest vundamendi taastamine. Esimene visiit oli objektiga tutvumine, et ültse oskaks hinnata tööde mahtu ning eelarvet. Peale mõningast arvutamist ja kliendi poolset kaalumist, lõime käed. Töö võtsin ette 2024a augustis.
Pilt mis avanes oli üle keskmise kole. Esmamuljele andsid oma panuse ka nõgesed ja muud kavalad taimed mida iluaeda naljalt ei istutata.
Tegemist oli üsna suure hoone vundamendiga. Pikem külg oli ca 22m. Maakividest müüri enda kõrgus oli ca 1.5m
Hollandi tüüpi maakividest tuuliku taastamine (2024)
2024a kevadel sain kõne healt tuttavalt, kellel oli mure ühe maakividest laotud Hollandi tüüpi tuulikuga. Nimelt oli tuuliku uksesillus sisse langenud ning silluse kohal olev müür püsis üleval ainult tahtejõust. Antud töö kõnetas koheselt, kuna tuulikute kallal nokitsemist ei tule just iga aasta ette. Seda tööd võib pidada ka selliseks kiireloomuliseks esmaabiks, ilma milleta oleks järgmisel kevadel seal seinas haigutanud suur auk läbi mille võiks kaelkirjaku tuulikusse parkida nii, et tal pole vaja pead langetada. Seega võtsin selle töö teiste tööde vahele.
Abihoone maakividest vundamendi taastamine Porkuni kandis (2023/2024)
2022a viisin läbi Raikküla mõisas koolitust kuidas paekvividest aeda ehitada. Üks koolitusel osalejatest võttis mul seal nööbist kinni ja küsis, et ega ma ei tahaks teda aidata ühe vana abihoone vundamendi taastamisel. Pakkumine oli põnev ning samas leppisime kokku aja objekti ülevaatamiseks. Pilt mis esmalt avanes ei olnud visuaalselt väga hull aga kui silm tungis kivide vahele vuugitäidet otsima, läks eesootavate töötundide ennustuse loenduri seier tumepunasesse ja isegi pisut kõveraks.
Maakividest vundamendi taastamine (2023)
2022a teises pooles sain kõne pakkumisega taastada vana abihoone maakividest vundament Tõrvamaal. Peale objektiga tutvumist lõime käed ja 2023a Mais hakkasin tööle.
Pilt mis avanes oli üsna tavaline. Vana vundamendi vöö, milles olevad maakivid ilmutasid rahulolematust ning otsustasid kohalt lahkuda. Mõned neist ei olnud väga kaugele veerenud aga kiiremeatel see siiski kuidagi õnnestud ning neile tuli hiljem lähedal asuvast maakivihunnikust asendusliikmed leida.
Ravila Meierei abihoone müüride konserveerimine (2023)
2022a kui tegelesin Ravila mõisa meierei teise korruse müüride taastamisega (loe siit) mainis klient, et millalgi võiks konserveerida ka meierei abihoone maakivist müüride jäänukid, et need rohkem ei laguneks ja oleks ohutud seal mängivatele lastele ja teistele uudistajatele.
2023a suvel võtsin siis selle töö käsile. Tegemist on vanade abihoonete müüri jäänustega mis on laiali laotunud üsna suurele alale.