Taastatud ehitised

Ravila mõisa meierei taastamine (2021)

 

2021a alguses pakuti võimalust osaleda Ravila mõisa meierei müüride taastamisel. Meierei hoone pärineb 19 sajadndi viimasest veerandist. Kusagil 1990a paiku oli hoones tulekahju ja peale seda on müürid olnud looduse meelevallas ning lagunemine sai hoo sisse. Objektiga tutvumisel oli pilt üsna trööstitu ja ega seal väga palju originaalist alles polnud. Jupike müüri, poolteist akent ja hunnik maakive.

 

Minu ülesandeks oli taastada kaks maakivides seina võimalikult algupärasel moel ja jälgida vana meistrimehe käekirja põllukivide paigutamisel ja kokkusobitamisel. Säilinud müürijuppi eeskujuks võttes ning abiks vanad fotod, saigi töödega alustada. Mai kuu keskpaigas alustasin töödega. Müüri ladumiseks ei pidanud õnneks kive väga kaugelt otsima, vanad müürikivid olid kõik ümberringi juba ootamas.

 

Iroonilisel kombel oli kõige raskem osa tööst säilinud müürijupi korrastamine. Akende võlvid tuli korrastada ja petik aken (kinnilaotud) avada. Sisevõlvid tuli täielikult lahti võtta ja uuesti laduda. Lisaks vajas ka müür ise tähelepanu ja lahtised kivid kinnitamist. Kivide sidumiseks vajaliku lubjasegu valmistasin kohapeal.

Ca kolm kuud tööd ja minu osa tehtud. Nüüd jääb oodata kuniks teised meistrimehed ka oma tööd valmis saavad ning jupike ehitusajalugu saab taas hoitud ja praktilisse kasutusse võetud.