Taastatud ehitised

Abihoone maakividest vundamendi taastamine Porkuni kandis (2023/2024)

 

2022a viisin läbi Raikküla mõisas koolitust kuidas paekvividest aeda ehitada. Üks koolitusel osalejatest võttis mul seal nööbist kinni ja küsis, et ega ma ei tahaks teda aidata ühe vana abihoone vundamendi taastamisel. Pakkumine oli põnev ning samas leppisime kokku aja objekti ülevaatamiseks. Pilt mis esmalt avanes ei olnud visuaalselt väga hull aga kui silm tungis kivide vahele vuugitäidet otsima, läks eesootavate töötundide ennustuse loenduri seier tumepunasesse ja isegi pisut kõveraks. 

Loe edasi...

Maakividest vundamendi taastamine (2023)

 

2022a teises pooles sain kõne pakkumisega taastada vana abihoone maakividest vundament Tõrvamaal. Peale objektiga tutvumist lõime käed ja 2023a Mais hakkasin tööle. 

Pilt mis avanes oli üsna tavaline. Vana vundamendi vöö, milles olevad maakivid ilmutasid rahulolematust ning otsustasid kohalt lahkuda. Mõned neist ei olnud väga kaugele veerenud aga kiiremeatel see siiski kuidagi õnnestud ning neile tuli hiljem lähedal asuvast maakivihunnikust asendusliikmed leida. 

Loe edasi...

Ravila Meierei abihoone müüride konserveerimine (2023)

 

2022a kui tegelesin Ravila mõisa meierei teise korruse müüride taastamisega (loe siit) mainis klient, et millalgi võiks konserveerida ka meierei abihoone maakivist müüride jäänukid, et need rohkem ei laguneks ja oleks ohutud seal mängivatele lastele ja teistele uudistajatele.

2023a suvel võtsin siis selle töö käsile. Tegemist on vanade abihoonete müüri jäänustega mis on laiali laotunud üsna suurele alale. 

Loe edasi...

Talu abihoone taastamine Lukel (2022)

 

Ühel ilusal päeval potsatas minu postkasti küsimus, kas oleks võimalik olla abiks maakividest abihoone taastamisel? Vastust aimate juba ette ning võtsin tee Tartumaale Lukele. Pilt mis avanes oli ... üsna tavaline ehk tehtav. Pistut läks aega kividevahel jalutamiseks ning kukla kratsimiseks ja kui tellijaga käed lõime, sai töödega alustada.

Loe edasi...

Vana taluhoone vundamendi taastamine (2022)

 

Selle aasta kevadel kutsuti mind taastama ühe vana taluhoone vundamenti Põltsamaa kandis. See oli hea pisike töö suuremate projektide vahele nokitsemiseks. 

Kui pildidlt võib tunduda, et vundament on tellitud IKEA'st siis päris nii see pole. See oli lihrsalt nii halvas seisukorras, et mõtekam oli see viimse jupini lahti võtta ja uuesti kokku panna.

Loe edasi...

Talu abihoone vundament (2022)

 

Möödunud aasta kutsuti mind vaatama ühe talu abihoone maakividest laotud vundamenti ning uuriti võimalusi selle renoveerimiseks. Nagu all oleval pildil näha oli vundamendi seisukord kehvapoolne aga mitte lootusetu. On olnud kordades hullemaid.

2022a Augusti alguses võtsin töö ette ning kivid hakkasid veerema. Alustuseks võtsin vundamendi müürid osaliselt lahti, kuna kivid olid lahti ja pisut ära vajunud. Müüri taastamiseks kasutasin olemasolevaid kive, mis lebasid sealsamas kõrval. Mõned kivid tuli siiski lähedusest juurde otsida. 

Loe edasi...

Ravila mõisa meierei taastamine (2021)

Ravila mõisa meierei maakivimüüride taastamine

 

2021a alguses pakuti võimalust osaleda Ravila mõisa meierei müüride taastamisel. Meierei hoone pärineb 19 sajadndi viimasest veerandist. Kusagil 1990a paiku oli hoones tulekahju ja peale seda on müürid olnud looduse meelevallas ning lagunemine sai hoo sisse. Objektiga tutvumisel oli pilt üsna trööstitu ja ega seal väga palju originaalist alles polnud. Jupike müüri, poolteist akent ja hunnik maakive.

Loe edasi...

Akna aluse taastamine Viljandis (2021)

 

2021a Märtsis võtsin ette ühe punastest tellistest laotud maja fassaadi aknaaluse korrastamise Viljandis, Vaksali tänavas. Selle akna asemel oli kunagi olnud uks, mis tõenäoliselt kusagil viiekümnendate paiku kinni laoti ning aknaks muudeti. Kuna vundamieni pealne tellisvöö kippus lagunema ning kinnimüüritud aknaalune ei sobitu stiili poolest teiste aknaalustega, paluti mul seda pisut kohendada.

Loe edasi...

Maakividest seina taastamine Rakveremaal (2020)

 

Suve teises pooles kutsuti mind taastama vana hoone maakividest laotud müüre. Hoone on tõenäoliselt ehitatud 19 saj lõpupoole. Originaalis koosnes ca 22'st paekivi postist, mille vahel oli suure tõenäosusega laudis. 20 saj alguses on hoone ühte serva, paekivist postide vahele laotud maakividest müürid. Võib oletada, et antud hoone oli kasutusel heinaküüni või tööriista kuurina. Päris täpset otstarvet ei oskagi aimata.

Tänaseks päevaks oli suurem osa seintest lagunenud ning osa paekivi poste ümber kukkunud või sootuks viltu vajunud. Minu tööks oli taastad maakivi müürid.

Loe edasi...

Vundamendi taastamine Põltsamaal (2019)

 

2019a suvel sain üsna huvitava töö. Taastada üks vana abihoone vundament. Juba esimesest pilgust objektile oli aru saada, et see vundament vajab pisut kõpitsemist.

Loe edasi...

Laatre kõrtsi hobusetall (2019)

 

2019a kevadel kutsuti mind renoveerima Laatre kõrtsi hobusetalli. Hoone müürid olid üldjoontes hästi säilinud. Ühes nurgas olid ka kivid pisut ära vajunud aga see oli lihtne parandada. 

Algselt oli hoone kaetud n.n Mulgi krohivga (lubjakrohv, millesse on segatud graniidi tükid ning läbi krohvi paistavad osaliselt ka maakivid). See annab hoonele huvitava ja täpilise välimuse. Originaal krohvist väga palju säilinud ei olnud. Mõned üksikud laigud ning sellestki enamus ei oleks tohtinud seal enam püsida. Kuid mõned tükid õnnestus siiski säilitada.

Loe edasi...

Laatre Meierei (2018)

 

Tööde alguses (2015a Mai kuus) oli Laatre vana meierei hoone üsna õnnetus seisus. Usun, et pilt räägib enda eest. Aga mitte miski pole võimatu.

Loe edasi...

Tellistest laotud topelt võlviga kaaraknad (2015)

 

Seekord taastasin Laatre Meierei hoone kaaraknaid. Algselt oli selles seinas ainult üks tellistest laotud võlviga kaaraken. Kõrval olevad väiksemad aknad lisati ilmselt kusagil 1919...1920a paiku ja tööde käigus kaotati olemasoleva akna võlvkaare. Külgmised aknad olid algselt kandilised ja ilma kaarvõlvideta.

 

Loe edasi...

Laatre Meierei keldri võlv (2015)

 

2015a kevadel avanes võimalus restaureerida Laatre Meierei keldri võlv. Keldriruumi laius 4,5m ja pikkust ligikaudu 7m. Tööde alguses oli pilt üsna nukker, kuna võlvi seisukorda oli üsna trööstitu. Ainult väike osa võlvist oli säilinud ning enamus sellest paiknes põrandal, mitte laeall. 

Loe edasi...