Taastatud ehitised

Akna aluse taastamine Viljandis (2021)

 

2021a Märtsis võtsin ette ühe punastest tellistest laotud maja fassaadi aknaaluse korrastamise Viljandis, Vaksali tänavas. Selle akna asemel oli kunagi olnud uks, mis tõenäoliselt kusagil viiekümnendate paiku kinni laoti ning aknaks muudeti. Kuna vundamieni pealne tellisvöö kippus lagunema ning kinnimüüritud aknaalune ei sobitu stiili poolest teiste aknaalustega, paluti mul seda pisut kohendada.

 

Esimese asjana tuli eemaldada eemaldada vundamendi vöö lahtised tellised, lahtised vundamendi kivid ning aknaalune müüritis. Kogemusele tuginedes on mõistlikum kõik mis vähegi kahtlane, lahti võtta ja uuesti laduda. 

 

 

Vundamendi taastamiseks kasutasin eemaldatud kive ning ainult ühe kivi pidin lisaks otsima. Kuna tegemist oli vana ukseavaga, siis selles kohas oli vundament ülejäänust pisut madalam. Eelnevalt oli see osa täidetud täiendava telliste reaga. 

Säilitamaks tükikest ajalugu, säilitasin siiski kolm tellist, et oleks näha, et siin on algeslt olnud midagi teisit.

Kuna algupärastel aknaalustel on kasutatud kumera servaga telliseid, mida täna kahjuks ehituspoest hankida ei õnnestu (sama ajastu autentseid telliseid), tuli kivid ise vormi lihvida. Kivideks kasutasin nii palju kui võimalik, seinast võetud kive.

Kivide paika sobitamisel ja vuugi sättimisel püüdsin jälgida vana stiili ning joonlaud tuli kaugel eemal hoida. Pisut looklevad ja kumerad vuugid on tehtud taotluslikult.

Selleks, et kivid pisut tumedamaks saada, katsin kivid pigmendiga toonitud õliga. Pildil torkab värskelt taastatud koht tugevalt silma aga see ühtlustub mõne kuuga.

 

Ca nädalake nokitsemist ja valmis ta saigi.