Uusehitised

Keldri ukse maakividest põsed (2023)

 

2023a septembris võtsin vahele ühe pisema töö milleks oli maapealse keldri uksele muldkeha toestuseks müürijuppide ladumine. Praktiline ning dekoratiivne, kaks ühes. Seekord polnud tegu vana müüri taastmaisega vaid uue rajamisega. 

Alustuseks koorisin maapinna tulevase müüri alt kuni savini, seejärel lisasin padjaks ca 10cm kihi liiva, et saaks esimesi kive pareminipaika sättida. 

 

Materjali hankimisega läks libedalt ning kõik vajaliku sain samast kõrvalt maakivide hunnikust mis oli ajaga tekkinud vanade hoonete lagunemise tagajärjel ja eks oli ka tavalisi põllukive, mis põllult jalust koristatud. Kuna valik oli hea, sain valida sellised kivid mis kohe paika sobisid ning pääsesin nende tahumisest. 

Kivide sidumiseks kasutasin seekord tsemendi põhist segu, kuna müüri tagumine külg toetub vastu muldkeha ning oli vaja midagi sobiliku rasketesse tingimustesse. 

Müüri kõrguse paikapanek oli lihtsam kui kõrgushüppe lati algkõrguse valimine. Ukse ülemise servani ja siis jälgi muldkeha joont ning laugelt allapoole koos kerge paindega. Visuaalse effekti lisamiseks ning vuugi ilmastikukindluse parandamiseks õlitasin vuugid ning kivid spetsiaalse kividele mõeldud õliga. 

Pooletist nädalat nokitsemist ja valmis.